Reklamy >sem<

Části koně a péče o srsta hřívu

23. října 2010 v 11:56 |  Koně
popis koně celého

popis koňské hlavy

Čištění a péče o srst
Kůže koně je velmi důležitý ukazatel jeho zdraví a tělesné kondice. Lesklá a hebká srst svědčí o dobré kondici, zdraví a spokojenosti. Nemocný nebo oslabený kůň má matnou hrubou srst, někdy vypadanou a slabou. O srst je potřeba pravidelně pečovat a důkladně z ní očistit prach, zaschlé bláto a pot které ucpávají kožní póry.  Čištění je také důležité pro získání vzájemné důvěry mezi koněm a člověkem. Mimoto masáž hřbílkem i kartáčem pomáhá dostatečnému prokrvení kůže a můžeme včas zjistit i nějaký úraz nebo nemoc.
Potřeby pro čištění:
- Hřbílko
- Hrubý kartáč
- Jemný kartáč
- Houba
- Háček na kopyta
Jak vyčistit koně před prací:
Nejdříve použijeme hřbílko. Nejčastěji bývá gumové, plastové nebo kovové. Používá se k odstranění hrubých nečistot, uvolněných chlupů a k celkovému prokrvení kůže. Začneme čistit na levé straně na krku a postupujeme krouživými pohyby dále po směru srsti. Hřbílkem nečistíme nohy a hlavu a postupujeme opartně na zádech a jakkýchkoliv citlivých místech. Hřbílko se nepoužívá ani na hřívu a ocas. Používáme ho k očištění měkkého kartáče. Když se po několika tazích hřbílko naplní prachem a uvolněnou srstí, oklepeme ho o čistou zem. Když vyčistíme levou i pravou stranu, použijeme hrubý kartáč. Tím ze srsti vyčešeme nečistoty které uvolnilo hřbílko. S hrubým kartáčem postupujeme opatrně na citlivých slabinách, na hlavu nepoužíváme. očistíme jím i nohy a odstraníme nečistoty z hřívy. Postupujeme po směru růstu srsti. Nakonec použijeme jemný kartáč. Začínáme znovu na levé straně na krku a postupujeme po směru růstu srsti. Po několika tazích očistíme o hřbílko, které po nějaké době vyklepeme. Jemný kartáč srst dokonale uhladí a dostane z ní poslední zbytky nečistot. Nakonec můžeme srst uhladit stájovou utěrkou.  Nezapomeneme na hlavu, břicho, ocas a hřívu. Nakonec použijeme háček na kopyta. Začínáme u levé přední nohy. Lehkým poklepáním nebo přejetím po noze by ji kůň měl zvednout. Položíme si ji na levé koleno spěnkou a háčkemvybereme z kopyta všechny nečistoty, opatrně na střelku. Výborné jsou háčky s kartáčkem, kterým můžeme poslední zbytky bahna vyčistit. Když kůň položí nohu na zem, rýžovým kartáčem přečitíme i kopytní stěnu a podle potřeby natřeme  mazáním na kopyta. Před sedláním také použijeme vlhkou hobu, kterou otřeme koni ospalky okolo očí a nozder. Mnoha koním se to moc nelíbí, ale klidným přístupem a pomalým zvykáním lze mnohého dokázat. 
Na všechny potřeby k čištění se nejlépe hodí plastový kufřík, kde se vše snadno srovná a dá sepřehledně uložit i udržovat.

Moooooooooooooocinky prosím napište mi komentíky je to pro mně důležitý protože jsem se vsadila s kámoškou kdo bude mít nejvíce komentů vyhrává tak moooc prosím buťte ve vítěznym týmu. Pište otázky na e-mail: studium.kamenska@emal.cz a tam se mně ptejte na cokoliv co potřebujete vědět. Budu se těšit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama